HARI BUCUR-MARCU – Petrecerea de Anul Nou

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Petrecerea de Anul Nou

Masa îmbelșugată de Crăciun se justifică atât pentru că ea pune capăt unui post lung, pentru credincioșii care țin post, cât și pentru că Nașterea Domnului este pentru creștini o mare sărbătoare, ce include adunarea familiei cât mai lărgite, în jurul acelei mese.

Masa îmbelșugată de Revelion nu are însă nicio noimă, decât eventual superstiția că să ne găsească Anul Nou cu de toate pe masă și cu paharele pline. Adică, să ne meargă bine tot anul care începe în noaptea de Revelion.

Sau, cu alte cuvinte, superstiția spune că, dacă Anul Nou ne-ar găsi cu masa strânsă, ori cu ea săracă și cu paharele pline doar de apă, atunci acest An Nou se va supăra pe noi și ne va fi unul în care ne va merge rău.

Ca și când rotirea Planetei Pământ în jurul Soarelui ar avea ceva de a face cu binele și răul.

În tot cazul, masa de Revelion este ori o pomană, un parastas la căpătâiul anului care tocmai moare, ori o masă de botez a anului care tocmai se naște. Depinde de fiecare ins ce tip de masă este ea.

Cu totul alta este petrecerea de Anul Nou. Chiar și fără îmbuibare, chiar și fără băutură peste poate, petrecerea de Anul Nou merită făcută.

Că doar o dată pe an ajungem să ne bucurăm că mai apucăm un alt an.

Ultimele postări