CLAUDIA MARCU – Interzicerea exploatării cărbunelui a fost o greșeală și a încălcat Constituția

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Interzicerea exploatării cărbunelui a fost o greșeală și a încălcat Constituția

După ce le-a închis, PNL vrea acum să redeschidă minele de cărbune

     După ce tot ei au închis anticipat și definitiv cărbunele, cu ajutorul PSD, care s-a opus extrem de anemic, liberalii vor acum să dea drumul la minele de cărbune. Într-o expunere de motive la un proiect de lege inițiat de PNL, care se întinde pe vreo 50 de pagini, parlamentarii invocă exacerbarea războiului din Ucraina și atacurile cibernetice, dar și starea de asediu și de război, cu riscuri în întreruperea fluxurilor de energie, astfel că, susțin aceștia, este nevoie de stocuri de cărbune. Mai mult, liberalii au constatat că ordonanța (dată tot de ei) prin care se interzicea total exploatarea cărbunelui este greșită, dat fiind că materia primă poate fi expoatată și neenergetic.

     Liberalii din Parlament au aflat și ei, abia acum, că România are rezerve de cărbune pentru 100 de ani. În expunerea de motive a unui proiect de lege aflat la Camera Deputaților, aceștia vorbesc despre securitatea energetică a țării, care trebuie asigurată prin constituirea de stocuuri energetice și capabilități de producer a energiei electrice pe bază de huilă și lignit. ”Cărbunele este resursa energetică primară de bază în componența mixului energetic, un combustibil strategic în susținerea securității energetice naționale și regionale. În contextul actual, marcat de tensiunile geopolitice și provocările emergente în sfera energetică, România are obligația de a asigura un sistem energetic stabil și autonom, capabil să răspundă eficient la potențiale întreruperi sau indisponibilități”, susțin parlamentarii PNL.

Revelație tardivă

     Aceiași liberali care au închis termocentralele pe cărbune susțin acum că menținerea și dezvoltarea infrastructurilor de producere a energiei pe bază de huilă și lignit, datorită caracteristicilor lor de flexibilitate, control și eficiență, se constituie ca soluții strategice pentru asigurarea echilibrului economic în aceste vremuri incerte. În plus, acestea asigură un răspuns prompt la necesitățile SEN, protejând astfel economia națională de fluctuații neprevăzute, mai spun parlamentarii PNL. Aceștia mai au o revelație și semnalează că, din perspective sociale, asigurarea unui mix energetic robust și diversificat reprezintă o garanție a bunăstării cetățenilor. ”Aceasta înseamnă nu doar posibilitatea de a dispune de energie în mod continuu, ci și securitatea locurilor de muncă, stabilitatea prețurilor și predictibilitatea costurilor energetice pentru gospodării”, precizează liberalii.

Cu războiul la ușă

    Inițiatorii proiectului de act normativ avertizează că, în cazul unui conflict armat sau al unui embargo impus de actori externi, aprovizionarea cu resurse energetice externe poate fi întreruptă, punând în pericol funcționarea infrastructurii critice și, implicit, securitatea națională. ”O întrerupere sau o perturbare semnificativă a alimentării cu energie poate avea consecințe grave asupra stabilității politice, economice și sociale a țării. Din acest motiv, constituirea de stocuri/rezerve energetice pe bază de huilă și lignit, resurse indigene, asigură României capacitatea de a răspunde rapid și eficient la astfel de provocări. Mai mult, din perspectiva securității naționale, garantarea unei surse constante de energie este esențială pentru funcționarea infrastructurilor critice – spitale, comunicații, transport, apărare. Orice întrerupere în alimentarea cu energie poate compromite capacitatea statului de a răspunde eficient la amenințări, de a proteja cetățenii și de a asigura continuitatea funcționării instituțiilor”, mai arată parlamentarii PNL.

Recunosc că au încălcat Constituția

     Prin forma actuală a art.2 din OUG 108/2022, interzicând exploatarea de huilă și lignit inclusiv în scopuri neenergetice, deși scopul era doar decarbonizarea în sectorul energetic, legiuitorul delegat (adică tot ei) a încălcat prevederile art.45 din Constituția României privind libertatea economică, recunosc parlamentarii PNL. Potrivit acestora, din punct de vedere economic, o interdicție totală asupra exploatării huilei și lignitului în scop neenergetic contravine principiilor findamentale ale economiei de piață, în care resursele unei țări sunt mobilizate pentru maximizarea eficienței și valorii adăugate. ”Industriile conexe, precum cea chimică, farmaceutică sau de construcții, care depind de derivații și produsele obținute din huilă și lignit, pot vedea o creștere semnificativă în ceea ce privește competitivitatea pe piață. Din punct de vedere politic, o astfel de interdicție poate fi percepută în spațiul public ca un semn al incapacității guvernamentale de a echilibra necesitățile de protecție a mediului cu cele ale dezvoltării economice și sociale”, mai arată liberalii.

 

Autor: Claudia Marcu – jurnalistă profesionistă la ziarul Național

Citește și: CLAUDIA MARCU – Guvernul interimar vrea să oficializeze desființarea Poștei Române

Ultimele postări