Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei
Un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE a fost perforată
Prin Operațiunea de la Constanța ni s-a demonstrat că granița este perforată. Mai mult cei ce trebuie să o securizeze, se derobează de îndatoriri. Drona a defilat câteva ore în zona Oil Terminal, până s-a autodetonat. Asta a fost o demonstrație umilitoare pentru cei care aveau obligația să nu permită intrarea în zona apelor teritoriale românești!
Evenimentul de vineri dimineață, adică respectiv așa zisa derivă a dronelor maritime navale, soldate cu explozie și consecințele de proporție din Portul Constanța, este expresia exacerbării, disperării Ucrainei in fața desolidarizării falșilor ei susținători, care au instigat-o la provocarea Federației Ruse în declanșarea reacției militare, care a condus la războiul proxi al NATO cu Rusia prin intermediul Ucrainei.
Actul de agresiune militară disimulat împotriva României a survenit la scurt timp după reacția președintelui Vladimir Putin la scrisoarea lui Volodimir Zelenski prin care i s-a condiționat întâlnirea solicitată cu Vladimir Putin. Ce semnifică acest fapt? În disperare de cauză, Zelenski, iresponsabil, își asumă riscul regionalizării conflictului cu Rusia și al implicării, de această dată explicită, a NATO în război cu Federația Rusă.
Zelenski s-a lansat în această diversiune, pretext de angqajare a NATO intr-un război cu Rusia, nu fără a avea cât de cât un impuls moral, dacă nu chiar o susținere neechivocă din partea cancelarului Germaniei, care pare tentat de conntinuarea și reluarea aventurii geopolitice globale in care Germania s-a lansat, provocând Al Doilea Război Mondial.
Orbii politici care ne guvernează nu pricep nimic din ce ni se întâmplă și continuă să doarmă în fotoliile puterii, amețiți de drogurile promisiunilor NATO, că fiecare cm din teritoriul alianței va fi strașnic apărat. Acum ne-a fost dat să vedem nulitatea acestor promisiuni.
Nu întâmplător, în cronica acestor evenimente planificate s-a înscris demiterea, prin moțiune de cenzură, a guvernului și decapitarea conducerii armatei române. Ce va urma?
Mila lui Dumnezeu, dacă nu își va întoarce și El fața de la România. Momentan, numai El ne-a salvat.
Autor: General Br. (r) Aurel I. Rogojan, Revista ART-EMIS
Citește și: AUREL ROGOJAN – România în criză. Qvo vadis, România ?
Sursa imagine: cvlpress.ro
- AUREL ROGOJAN – Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei - 25 iunie 2026
- AUREL ROGOJAN – România în criză. Qvo vadis, România ? - 16 decembrie 2024
- AUREL ROGOJAN – Iresponsabilitatea – brand al politicianului român - 21 februarie 2024


