Mov, mov-liliac
Mi-am pus liliac în glastră și-n sân, pentru noroc;
Am cules tot movu-n floare să-l am ca antidot.Când mă va lua tristețea de-o aripă, pe-un dor,
Să-mi cadă, din sân, movul, să devină un covor.Îl voi călca sub talpa goală, iar de mă vezi dansând să crezi
Că doar din liliacul nostru-mi cântă-n talpă, dintr-un miezDe lume caldă, delicată-n târziul adunat,
Movul tandreții-n primăvară … ascuns pe sânul tatuat…de un sărut…
Autor Adriana Tîrnoveanu
Va salut, din nou, mov, mov-liliac! Duminică binecuvântată!
Autor: Adriana Tîrnoveanu
Ultimele postari ale lui ADRIANA TIRNOVEANU (vezi toate)
- ADRIANA TÎRNOVEANU – Noaptea cu drăgăici şi sânziene - 24 iunie 2026
- ADRIANA TÎRNOVEANU – Semn la sfârșitul altei primăveri! - 11 iunie 2026
- ADRIANA TÎRNOVEANU – Rusalii binecuvântate! - 1 iunie 2026



