Aşteptare
Acum când o tristeţeSe îmbrăţişează cu alta,Şi timpul mă aşteaptă la poartă,Intru în casa năpădită de iederă,Să-ţi spun: „ Bună ziua, tată!”
Dar tu, nu eşti acasă,Biroul tău e rece şi surd,Îţi las lumina aprinsă,Dacă te-ntorci -să te aud.
Şi gutui pe masă îţi las,Şi-o farfurie plină cu nuci,Manuscrisele toate te-aşteaptăSă le citeşti, atunci când ajungi.
Doar praful din birouŢi l-am şters,Şi ţi-am adus o icoană nouăCare, nu ştiu de ce…Dar plânge cu rouă.
Aştept să vorbim despre asta,Şi despre iarba ce-mi creşte în oaseOri cum zboară fără aripi –vrabia,Iar tu, să-mi citeşti vreun articolScris iarăşi cu sabia.
Până atunci , mă voiplimba prin grădină,Deşi lumea îmi tot spuneSă nu te aştept,Că eşti plecat sub ţară,Doar că ea încă nu ştie –Că teii în astă primăvară,Nu pot să-nflorească fără tine.
Autor: Doina DABIJA, poet, jurnalist, redactor-șef Revista,,Literatura și Arta”
Ultimele postari ale lui DABIJA DOINA (vezi toate)
- DOINA DABIJA – Eminescu, poetul neîmbãtrânit - 15 iunie 2026
- DOINA DABIJA – „Vama luʻ mama” (1 și 2) - 3 iunie 2026
- DOINA DABIJA – POEŢILOR NU LI SE IARTĂ - 13 mai 2026



